14 Aralık 2020 Pazartesi

Aile Katılım Etkinlikleri

Keyifle Yapılabilecek Aile Katılım Etkinlikleri Nelerdir?
Aile katılım etkinlikleri, anaokullarında ya da evlerde; veliler ile çocukların bir arada yapabileceği etkinlikleri kapsamaktadır. Bu etkinlikler ile veliler ve çocuklar eğlenirken aynı zamanda kaliteli ve gelişime katkı sağlayacak biçimde zaman geçirmiş olurlar. Tüm öğrencilerin ve velilerinin müsait olduğu bir zaman diliminde; evde, sınıfta veya okul bahçesinde uygun ortam sağlanarak aile katılım etkinlikleri tasarlanabilir.

Okul Öncesi Aile Katılımı Etkinlikleri Önerileri

Okul öncesi dönemde anaokullarında ailelerin katılımı sağlanarak eğlenceli etkinlikler düzenlenebilir. Bu etkinlikler sayesinde çocuklar velileri ile kaliteli zaman geçirerek okula ve öğrenmeye karşı motive edilebilirler. Okul öncesi çağdaki çocukların aile katılım etkinliklerine kardeşleri de katılabilir. Böylece aile içi iletişimin ve kardeşler arası duygusal bağların oluşmasına katkı sağlanabilir. 
Aile katılım etkinlikleri ile yapılabilecek faaliyetler oldukça fazla. İlk olarak öğretmen gözetiminde sınıf, ebeveynler ve çocuklar ile tekrar dekore edilebilir. Bu şekilde oyun oynanan ortam herkesin emek harcayarak oluşturduğu bir alana dönüşür. Özel günler için veya yılbaşında çeşitli süslemeler ile birlikte velilerin katılımı ile kek, börek, kurabiye gibi yiyecekler uygun ortam hazırlanarak birlikte yapılabilir.
Gelin şimdi, aile katılım etkinliklerine dair birkaç öneriyi okuyalım👇

Sınıf Süsleme Etkinliği

Velilerin katılımı ile sınıf yeniden süslenebilir. İlk olarak yapılması gereken, sınıfın nasıl dekore edileceğine karar vermek ve dekore edilmesi için gerekli malzemeleri temin etmektir. Elbette bütün bu aşamalar öğretmen ve veli gözetiminde gerçekleştirilir. 
Sınıf yeniden süslenirken, çocuklarının fikirlerinin alınması ve bazı kararların onlara bırakılması, kendi fikirlerinin önemsendiğinin gösterilmesi açısından önemlidir. Bu şekilde çocuklar kendi hayal ettikleri alanı, hayal güçlerini kullanarak oluşturabilirler. Elbette çocukların fikirlerini uygulamaları aşamasında veliler en büyük yardımcılardır. 

Bu etkinlik sayesinde çocuklar ebeveynlerinin yardımını alarak kendi fikirlerini hayata geçirmiş olurlar. Bu onların hayal dünyalarını zenginleştirmelerini, kendilerine güvenmelerini ve fikirlerini rahatlıkla ifade edebilmelerini sağlayan bir etkinliktir. Sınıf süsleme etkinliği ile veliler ve çocuklar kaliteli zaman geçirmiş olurlar.

Kitap Okuma Etkinliği

Kitap okuma etkinliği için çocukların genel olarak sevdikleri bir hikaye seçilebilir. Sınıftaki çocukların velilerinin birer hikaye okuyacağı biçimde düzenlemeler yapılabilir. Hikayelerin çok uzun olmaması çocukların dikkatinin dağılmaması açısından özen gösterilmesi gereken bir noktadır. Eğer sınıftaki öğrenci sayısı fazla ise kitap okuma etkinliği hafta içinde farklı günlere bölüştürülerek velilerin sırayla hikaye okuması sağlanabilir. Bu şekilde çocukların etkinlikten sıkılmalarının ve dikkatlerinin dağılmasının önüne geçilmiş olunur. Kitap okuma etkinliği ile çocuklara kitap sevgisi aşılanarak bunun alışkanlık haline gelmesi sağlanabilir. Bu etkinlik ile çocuklar ve ebeveynler bir arada daha fazla kaliteli vakit geçirmiş olurlar.

aile katılım etkinlik önerileri


Maske Yapma Etkinliği

Çocuklar ve ebeveynlerinin keyifli vakit geçirmelerini sağlayan aktivitelerden birisi de kartondan maske yapımıdır. Kartondan örümcek adam maskesi yapımı çocukların en çok tercih ettiği örneklerden birisidir. Oval şekilde kesilen kırmızı renkli bir karton ile maske yapımına başlanır. Örümcek adamın gözlerine benzeyen kenarları dışa doğru uzun olan gözler yaparak bunları makas yardımıyla kesebilirsiniz. Kartonun üzerine yapacağınız çizgilerde, siyah keçeli kalemden yardım alabilirsiniz. Kartonun arkasına bağladınız lastik ile örümcek adam maskeniz hazır olacaktır. Yine bu aşamalar ile farklı tarzlarda maskeler yapabilirsiniz. 

Dijital Oyun Etkinliği

Çocuk gelişim uzmanları tarafından hazırlanan ve Tübitak tarafından desteklenen eğitici zeka oyunları uygulaması MentalUP’ı da aile katılım etkinlikleri çerçevesinde değerlendirebilirsiniz. Aile paketi özelliği ile 3 farklı profil oluşturup;çocuğunuz, siz ve eşiniz puanlarınızı ve gelişim raporlarınızı karşılaştırıp çocuğunuzun geliştirilmesi gereken becerilerini görebilir ve geliştirebilirsiniz. Dijital Aile Katılımlı Zeka Oyunu MentalUP'ı şimdi deneyin!

Yiyecek Hazırlama Etkinliği

Sınıfta ebeveynlerin yardımı ile çocuklar ile birlikte kek, pasta, börek tarzı yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Ebeveynlerin gözetimi ile çocuklar yiyecek hazırlama işlemine yardımcı olabilirler. Sınıfı çocukların yiyecek hazırlayabileceği şekilde düzenlemek mümkün olsa da etrafı düzenlemek için öğretmen ve velilerin ortak çalışma yapması gerekmektedir. Çocuklar gözetim altında mutfak aletlerini kullanabilirler. Böylece ortak çalışma anlayışına sahip olabilirler. Birlikte hazırlanan yiyecekler, sınıfta tüketildikten sonra çocuklar ve ebeveynler ortak olarak sınıfı toparlamalıdırlar. Bu etkinlik çocuklarda sorumluluk bilincini oluşturmaya yardımcı olurken aynı zamanda eğlenceli vakit geçirmek için en iyi aile katılım etkinlikleri arasındadır. 

1 yorum:

minik dedi ki...

Bu etkinliklerin her zaman olması dileğiyle paylaştığınız için teşekkürler...