8 Ekim 2013 Salı

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir HayvandırDaha önceden de Ahmet Şerif izgören'in üç kitabını okumuş ve bu kitaplardan bahsetmiştim.Okumayı istediğim diğer kitaplarını bir türlü alıp okuyamamıştım.Kitap okumak ister misiniz? sitesini keşfedince kim istemez ki dedim kendi kendime :) Ve hemen bir ileti yolladım yine aynı yazarın başka bir kitabını istedim ama o kitabın o anda ellerinde olmadığını başka bir kitabını istersem yollayabileceklerini bildirdiler ben de tabi ki seve seve fark etmez onu da sonrakine isterim dedim. Sağ olsunlar kitabı yolladılar ve 3 saat için de kitap bitti akşamda eşim ,sonra da Mert okudu. Bir an önce geri yollayıp başka kitaplar istemem lazım.
Kitap okumak ister misiniz?'in sitesine buradan ulaşabilirsiniz.
Bu kitabı okudum ,yollayacağım ama en kısa sürede kitaplığıma eklemem gereken bir kitap olduğuna karar verdim.Alınca bir kaç kez daha okuyabilirim yani.
Diğer kitaplarını okurken olduğu gibi bu kitapta da sulu gözlerim duramadı.
Ne yazılır nasıl anlatılır bilemiyorum ama bence en güzeli alıp okumak.Ahmet Şerif İzgören'in kendinden verdiği örnekler, anlattığı hikayeler mutlaka okunmalı ve kitaplığınızda bulunmalı.
İşte kitaptan bana kalanlardan birazı :)
 Yazmanın sadece bildiklerimizi aktarmamızı sağlamayıp ayrıca kafamızda uçuşan fikirleri somuta indirgememizi sağladığı ayrıca bunu yaparken çokça da öğrenebileceğimiz.Zira bu kitabı yazarken bu söz geçerli olmuş :)
   Bu kitabı yazma nedenlerini sıralarken sıraladığı gerçeklerin içimi üşütüp , hüzün kaplattığı...
  ''Alice Harikalar Diyarında''kitabının bildiğimizin aksine bir çocuk kitabı olmadığı bir matematik profesörü ve aynı zamanda bir rahip olan yazarın dönemin İngiltere'sini eleştirmek için yazdığı.
Nereye gideceğini bilmeyenin hangi yoldan gittiğinin hiçbir öneminin olmadığı
 Ben kimim? sorusunun ve buna verilecek cevabın ne kadar değerli olduğu .
''Kim olduğunu bilirsen ,gideceğin yer değiştiğinde ortada dımdızlak kalmazsın ve nereye gideceğini daha iyi belirlersin.'' açıklamasının bu değeri daha da arttırdığı.
İlerlemenin önündeki en önemli engelin  kendimiz ve alışkanlıklarımız  olduğu
Yummamız gerekenin gözümüz değil ağzımız olduğu !Dinlemek dinlemek dinlemek...


Çocuklarımıza vermemiz gereken şeyin yüz değil kulak olduğu!
Çocuklarımıza kazandırmamız gereken şeyin meslek değil mücadele ruhu olduğu yoksa en parlak mesleğe sahip olsada bir süre sonra karşısına çıkan zorluklardan yılacağı!
1019. lokanta :) 1019. denemenin önemi
Bill Gates'in '' Hayatta karşınıza çıkan fırsatları değerlendirmeyin,sadece iyi olduğunuz konuda çalışın'' sözü ve bu sözün bize ne kadar uzak olduğu.
Kendi hayatına mal olacağını düşünsede  yine de kardeşine kanını veren çocuğun sevgisi!
Her engelin,hayat koşullarımızı iyileştirecek bir fırsat olduğu!
Önce kabul etmemiz gereken şeyin hayatın adil olmadığı .İşine akıl erdirebildiğiniz bir Tanrı,Tanrı değildir sözü.
İşini severek yapmanın ya da seveceğin bir işi yapmanın ayrıcalığı.
Yurt sevgisinin lafla olmadığı (''Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır'' demiş Gazi Mustafa Kemal Atatürk)
Bana kalanlardan bazıları dedim ya daha da çoğu var ,bu kitaptan size kalanlarda çok olacaktır.
''Tüm bildiklerimiz başkalarından öğrendiklerimizdir.Bu kitabı yazarken sizlerden çok şey öğrendim.Teşekkür ederim.'' bölümü çok hoş ve gurur okşayıcı, ben de adı geçenlere teşekkür ediyorum bu kitabın yazılmasına vesile oldukları için.
En kısa sürede kitabı okumanız dileğiyle...
SEVgiler
Nurhan Meral

Hiç yorum yok: