27 Ağustos 2009 Perşembe

OY TRABZON TRABZOON DA

Oy Trabzon Trabzon'da senden ayrı senden ayrılacağım senden ayrılacağım

Sen aklıma gelende yar aklıma gelende düşüp bayı düşüp bayılacağım düşüp bayılacağımTrabzon türküsüyle açılışı yaptım.Çok severim belki bilenleriniz vardır.

Tatil bitti.Bir haftadır buradayım ama ancak evi yola koyup yazmaya vakit ayırabildim.Bir de ramazana alışma durumu filan derken kendime yeni geliyorum.
Ben kendime TRABZONGULDAKLIYIM diyorum.Zonguldak'ta doğdum büyüdüm ama bütün sülale Trabzon'da her yaz giderdik.Durumların elvermeyişinden dolayı uzun zamandır gidememiştim.Gerçi yine el vermiyordu ama bi şekilde gittik :).En son 5 sene önce Trabzondaydık.
Bu sene çok kalabalıktık hemen hemen gelmeyen kalmadı köye haliylede çok kalabalıktık yemek yap bulaşıkları yıka, öğlen yemeği hazırla ye iç yıka 5 çayı yok kahvesi akşam yemeği hazırlığı yemesi filan derken akşam oluyordu akşamlarıda okey partisi geldi yatma vakti.Bir kaç kez denize gidebildik havanın yağışlı olmasından dolayı fazlası mümkün olamadı.Fazla gezme tozmada olmadı çünkü evde iki tane yaşlı var ve tek başlarına bırakılmıyor es kaza bir yere gidilecek olsa daha evden çıkmadan meraklanmaya başlıyorlar :).Yaşlılık zor
Sonlara doğru eşim arabayla çıkageldi bize süpriz yaptı bizde bu vasıtayla biraz gezebildik.İki gün üst üste dışarı çıkınca çok sevdiği halde babannem eşime bunlar hep senin yüzünden oluyor deyip postayı koydu niye diye sorunca da sen geldin bunları hergün toplayıp alıp götürüyorsun diye cevap verdi. :) Bir dahasının olacağı meçhul olduğu için ne yapsan ne görsen kardır bu dünyada. Aysun'u da kandırıp taaa Antalyalardan onuda getirttim.
Geldiği gün daha dinlenmeden hemen yola koyulduk herkes kız yoldan geldi yorgundur bilmem ne diye söylene dururken'' O Halkbilimci Halkbilimciler öyle kolay kolay yorulmaz akşama dinlenir dedim.Zira O da aynı fikirdeydi.

Öğlene doğru indi öğlende biz SÜMELA MANASTIRI'na gitmek üzere yola çıktık çocuklar,halam,teyzem,Aysun ve biz.Aysunla 12 sene önce Sümela'ya çıkmıştık o zaman arabamız filanda yoktu minibüslerin durduğu yerden taaaaa tepeye tırmanmıştık.Bu seferki gidişimizde neredeyse Sümela'nın içine kadar yol yapmışlar araba ile çıktık mis gibi...Aaaa olmaz böyle hazıra kondunuz dedik biz o kadar yol yürüyerek çıkmıştık siz araba ile :) Ama o daha zevkliydi.Halam çıkarken biraz ürktü ama neyse sonra geçti.
Ama o güzellik o manzara anlatılmaz yaşanır resimlemeye çalıştım ama yolunuz düşerse demiycem bir zaman diliminde yolunuzu oraya düşürün diyeceğim.O güzel manzarayı beleğinize işlerken bir yandan da fotoğraflayarak ölümsüzleştirmenizi , o temiz havayı ciğerlerinize çekip öyle ayrılmanızı dilerim Sümeladan.Dağlara sis çökmüş.Ama bu daha başlangıcıydı.


Dönüştede zamanınız varsa yöresel yemeklerden yiyip üstüne bir de çay içtiniz mi?Güzel yorgunluğunuzu alır götürür biz zaman sıkıntısından bir şey yiyemedik sadece çay içebildik :)

Sümeladan bu kadar :):):)Bu günde böyle geçti

Bugünde böyle geçti
Yarın Allah yarın Allah kerimdir
Yarın Allah kerimdir.
SEVgiler

3 yorum:

Doğa dedi ki...

Trabzon Yomralı olarak :) bu goruntuler benı çook mutlu ettı.. Trabzonu hıc gormedım ıstanbul'da dogdum buyudum.Okul , iş , evlılık derken hıc memleketımızı gormek kısmet olmadı..Sayen de resımlerle de olsa merakımı gıderdım.Umarım bol bol dınlenmıs olarak donmussundur. Hosgeldın Nurhancım ...

uzmanamator dedi ki...

Çok özledim memleketimin rengini sağolasın bol fotoğrafalrın için maçkalıyım sümelanın karşısında dağ var ya ha içte o dağın diğer sırtı benim köyüm yürüme giderdik biz sümelaya dağı aşıp ...
Çok özleidm memleketimi ,,bişey rica etsem benim için ayasofyanın bahçesinde bi kahvaltı etsenize ben çok özledim belki fotoları iyi gelir :)

Keyifli sağlıklı günler..

mavi_61 dedi ki...

memleketim
memleketim ^^
Eline koluna sağlık (=