6 Ekim 2009 Salı

HAYATA GENİŞ PENCEREDEN BAKMAK


Aşagıdaki göz kamaştırıcı kıyasa dikkatle bakin. İcinde bulunduğumuz ucsuz bucaksiz dünya, derin okyanuslar ve zirvesi görünmeyen dağlar... ne kadar büyük dersiniz?


Güneş bizim bilmedigimiz sayisiz yildizdan sadece biri.. Simdi biraz daha uzağa bakalım. Diğer yıldızlarla kıyasına dikkat edin.Yukaridaki resimde Jupiter sadece 1 pixel. Dünya ise görüntülenemeyecek kadar kücük boyutta.


Güneş yukarıdaki resimde sadece 1 piksel. Jupiter ise görüntülenemeyek küçüklükte.


Antares gökyüzündeki 15. büyük yıldız.
ve bize bin ışık yılından daha uzak.


Bu resim hubble teleskopunun ultra derin kızılötesi algı sistemiyle çekilmis, bize milyarlarca ışık yılı uzaklıktaki sayısız galaksileri gösteren ünlü resmidir.


Aşağıda gördüğünüz kısım, yukarıdaki resmin en karanlık noktalardan birinin yakınlaştırılmış görüntüsü.


ŞİMDİ SOR KENDİNE,
NE KADAR BÜYÜKSÜN?
ve bugün canını sıkan şeyler ne kadar büyüktü?
HAYATA GENİŞ BİR
PENCEREDEN BAK
ve unutma...
BAŞLANGICI OLAN HERŞEYİN SONU VARDIR;
GÜNÜN BİRİNDE MUTLAKA HAYATIN KENDİSİNDEN VAZGEÇMEK ZORUNDA KALACAĞIMIZI BİLE BİLE HAYATIN KÜÇÜCÜK ÖĞELERİNE ÖLESİYE SARILMAK NE KADAR AKILLICA???
2 yorum:

neduk dedi ki...

Ah Nurhan'cığım, benim çok sevdiğim uzay görüntülerini koymuşsun.Ne zaman dertlensem Samanyolu galaksisinin resimlerine bakar ve derdimin ne kadar küçük, önemsiz ve hatta yok olduğunu düşünürüm.Anneannemin annesinin,dedemin dedesinin isimlerini bilmediğimi, insanın dünyadan esamesinin silinmesi için öldükten sonra 50 yılın yettiğini, hiçbir şeye üzülmenek gerektiğini kendime telkin etmeye çalışırım.

nrhnmrl dedi ki...

yerden göğe kadar haklısın nedret ablacım üç günlük dünya işte